Just nu i dagarna, i slutet av februari för 10 år sedan började jag mitt sparande och investerande. Det är helt galet och känns inte som så lång tid när jag blickar tillbaka, men så är det. Då, i februari öppnade jag med nervös hand, ett ISK-konto på Avanza. Det var bara indexfonder som gällde. Synd att jag inte höll mig där. Tror nog avkastningen hade varit bättre men jag ska inte klaga.
Lite kul också när man läser mitt allra första blogginlägg där jag som nybliven 50 åring skriver:
"Eventuellt så höjer man pensionsåldern och det känns inte så lockande för min del att jobba till 68 eller 69.
Helst skulle jag vilja dra mig tillbaka vid 62-63. Och det är detta som hela bloggen går ut på, ska jag lyckas i min satsning eller kommer det att gå åt skogen? Häng med på min resa"....
Jag hoppades naturligtvis men egentligen inte ens i min vildaste fantasi hade jag trott på att återinvesterat kapital skulle ge sådan skjuts och att det totala kapitalet skulle växa så pass. Det är visserligen min egen sent påkomna sparsamhet som till stor del bidragit. Att jag började reducera och minska på kostnader och utgifter. Om jag minns rätt så efter att ha bytt telefonbolag, försäkringsbolag (bil) avsluta en del abonnemang och betaltjänster samt gå ur kyrkan så var det 1200-1300kr mer i månaden. Allt gick till investeringar.
Så, drömmen då, 2016, var att kunna sluta jobba 1 till 2 år tidigare än min allmänna pensionsålder som var 64. Det har ju som sagt gått betydligt bättre och nu redan vid 60års ålder så kan jag säga upp mig från jobbet. Det är 2 år tidigare än beräknat! Inte för att jag vantrivs, jag har ett förbaskat bra jobb jag trivs med men jag har dock jobbat i 40år på samma företag och nu vill jag gå hem utan några krav.
Rent kroppsligt hade jag lätt kunna jobba tiden ut till 68-69 och då hade jag haft en, med mina mått mätt, rätt sinnesjukt hög pension plus att pengamaskinen fått ytterligare 8-9 år på sig att växa. Men det är andra värden i livet som lockar. Nyfikenheten på hur det är att helt disponera sin egen tid. Att göra det jag vill när jag vill.
Man kan bara hålla tummarna att man får vara frisk och kunna utnyttja de bra åren man har kvar.
Så avslutningsvis i detta inlägg kan jag bara konstatera att, jo jag lyckades med min satsning. Och till alla som funderar, det har helt klart varit värt det. Jag känner egentligen inte att jag har försakat någonting. Att börja jäkligt sent i livet med sparande och investering är inte detsamma som att det inte går eller att det är meningslöst. Det går! Man ska bara inte jämföra sig med alla andra som har högre inkomster och började mycket tidigare. Med de förutsättningar jag har haft så är jag mer än nöjd.
I mitt nästa inlägg så kommer jag att presentera min "escape plan" mitt upplägg för all min fria tid och min "bucket list". Där har ni något saftigt att se fram emot!
Mvh // PP
Grattis till både satsningen, genomförandet och avklarandet! En härlig och välförtjänt känsla att nå målet.
SvaraRaderaHej.
RaderaJa jag är oerhört tacksam att jag till slut tog mitt förnuft till fånga och började ändra på mitt eget beteende när det gällde pengar. Ja med synen i backspegeln så har det ju varit en rolig och lärorik resa jag gjort.
Mvh // PP
Livet är spännande
SvaraRaderaJa lite för spännande ibland :-)
RaderaMvh // PP
Hej PP och tack för denna uppdatering!
SvaraRaderaGläds verkligen med dig och vilken insats för dig själv; vilken gåva att ge sig själv!
Var stolt, för DU har skapat denna underbara situation och plats.
Du är en inspiration!
Mvh
Cristofer
Hej Cristofer.
RaderaJa kan inte annat än hålla med dig. Ja jag har gjort resan själv men jag har fått många bra tips och bra läsning bland alla bloggvänner under färden. Det är lättare när någon hejjar på, det krävs så lite, några positiva ord på vägen och jag försöker själv vara lika dan tillbaka till andra bloggare.
Ja lite stolt är jag faktiskt.
Mvh // PP
Härligt!! Stort grattis!
SvaraRaderaLigger några år efter dig, men delar målsättningen. Det finns mer i livet än pengar. Skall bli nice att kunna förverkliga några drömmar och sedan få nya.
Ser fram emot nästa inlägg.
Tackar!
RaderaJa man får fokusera på sitt eget "race" och fortsätta att mala på men rätt vad det är så är man i hamn. Som jag skrev trodde jag inte att det skulle få sådan utväxling som det fått nu de sista åren. Jag är övertygad om att du också kommer att lyckas med din målsättning! Ja jag har en uppsjö av saker att dela med mig av i nästa inlägg så håll utkik :-)
Mvh // PP
Jag slutade arbeta redan 2018 när jag var 52 år och har aldrig ångrat mig eller saknat mitt arbetsliv även om jag under större delen trivdes med mitt arbete så var det inte lika roligt att fortsätta köra långtradare när jag var 52 år som det var när jag började när jag var 19 år.Livet har sina olika skeden och nu är det underbart att vara ledig 24/7 med sovmorgon varje dag och jag älskar att göra så lite om möjligt och bara njuta av att leva i nuet utan att oro mig för framtiden.Nu har jag redan haft 6 underbara år och 4 månader som en ung och frisk pensionär och jag hoppas på ytterligare 30,35 eller kanske 40 friska år till som pensionär innan det är dags att tacka för mig och det är dags för den "eviga vilan".
SvaraRaderaMvh Peter Jansson
Hej.
RaderaJa det låter som ett bra liv du lever och du gör vad du känner för. Men en fråga bara, inkluderar du någon form av motion i din vardag? Har du några hobbys du praktiserar?
Ja jag hoppas verkligen att du får många bra år som "Friherre".
Mvh // PP
Grattis!
SvaraRaderaHärligt, började spara för drygt 8 år sen och är nu 52. Har inte riktigt kapital på att leva på det men det skulle troligen fungera alldeles utmärkt om jag hade utnyttjat tjänstepension vid 55.
Men funderar starkt på att gå över till halvtid, gäller bara att hitta ett bra jobb där det fungerar vilket inte är helt lätt!
Hej.
RaderaDet låter som att du är inne på helt rätt spår! Nej jag kommer också att utnyttja TJP. Ja det där med att jobba mindre är ett alternativ. Jag fick faktiskt frågan om jag inte ville gå ner i tid istället för att sluta helt men jag kände att jag vile ha ett kliniskt avslut.
Mvh // PP
Grattis, inspirerande!
SvaraRaderaKul att det har gått så bra, ser fram emot att läsa din "escape plan".
Hej och Tack!
RaderaJo men kul om man kan inspirera andra och vara ett levande exempel på att det faktiskt går att skrapa ihop en hög även om man börjar sent i livet och har en normal arbetarlön. Japp, the Escape plan kommer nog som nästa inlägg.
Mvh // PP
Stort grattis. Ser fram emot de kommande blogginläggen. :-)
SvaraRaderaHej!
RaderaTack, det värmer. Ja jag ser faktiskt fram emot de inläggen själv hur knasigt det än kan låta :-)
Mvh // PP
Tack! Om det var snyggt 😉 vet jag inte men jobbat för det har jag.
SvaraRaderaTack för din kommentar AP.
Mvh// PP
Grattis till insatsen - alltid lika roligt att följa din blogg. Lycka till framöver. Med vänlig hälsning, VÄL
SvaraRaderaTack och dubbelt tack för att du fortfarande läser bloggen. Ja jag ska försöka fortsätta blogga om livet i RE.
RaderaMvh // PP
Jag tror att min blogg kommer att förändras framöver. Allt handlar inte om pengar, även om detta kommer vara en ledande diskussion. Nu har jag återigen fått fart på bloggandet. Det hjälper att hålla nyfikenheten igång. Med vänlig hälsning, VÄL
SvaraRaderaJa du har helt rätt. Mina stora investeringar är avklarade och det blir mer fokus på RE i mitt skrivande men en o annan gång skriver jag säkert om något ekonomi/investeringsrelaterat.
RaderaBra att du fortsätter blogga. Den fyller så många funktioner och det ger en ett bra perspektiv över tid hur man tänker och förändras.
Mvh // PP
Stora chanser att få tillbaka din man till dig och dina barn med hjälp av DR ISIKOLO.
SvaraRaderaMin man lämnade mig och våra två barn i ungefär 10 månader. Jag gick igenom mycket smärta. Jag försökte allt jag kunde för att få honom att återvända till mig och barnen, men ingenting fungerade. Det var verkligen en stressig period för mig eftersom jag aldrig ville gå igenom hjärtesorgen. Jag blev tillsagd att kontakta en kärleksförtrollningsläkare för att hjälpa mig, vilket jag gjorde. Jag hade turen att få kontakt med DR ISIKOLO som kunde hjälpa mig. Jag kontaktade honom och förklarade allt för honom och följde hans procedurer, och han utförde kärleksåterföreningsförtrollningen som förde tillbaka min man till mig och hans barn på två dagar. Tack så mycket DR ISIKOLO. Jag uppskattar verkligen vad du har gjort för mig. Här är hans kontaktuppgifter om du behöver hjälp med att lösa dina relationsproblem. Mejla: isikolosolutionhome@gmail.com eller skicka ett sms via WhatsApp till +2348133261196.
Jag kan inte nog vittna och ge Dr Lukas en miljon eloge för att han hjälpte mig att lösa den situation som bröt mitt äktenskap. Min fru skildes från mig på grund av lögner och manipulationer som jag aldrig gjorde eller avsåg. Det fanns aldrig en tid då jag tappade min sköld eller misslyckades med att leda henne på rätt sätt, men det fanns för många felaktiga människor runt omkring henne som manipulerade mig för att se mig som en mindre man och tro att jag inte var värd hennes kärlek och underkastelse, vilket fick henne att lämna. Jag gjorde mitt bästa men kunde inte, så jag var tvungen att kontakta Dr Lukas som åtgärdade problemen jag hade med henne. Det är en glädje att jag har min familj tillbaka och jag tror verkligen att glädjen och lyckan kommer att vara för evigt. Allt detta genomfördes med hjälp av Dr Lukas och resultatet av hans arbete visar sig aldrig överstiga 2 dagar. Maila honom via okukutemple@gmail.com eller skicka hans kontaktuppgifter till honom via WhatsApp. Kontakta honom på: +44-7469341745
SvaraRaderaAtt förlora den glädje och lycka jag delat med min fru i så många år krossade mig och lämnade mig ofullständig som man. Jag trodde att jag gjorde allt rätt och ledde henne i rätt riktning, inte förrän livet och dess problem uppstod och hon lämnade mig. Så många gånger försökte jag lösa problemen men ingenting fungerade och vid den här tiden flyttade hon till en annan stad vilket gjorde det svårare att vinna tillbaka henne. Jag hatade att jag var tvungen att låta våra missförstånd bli en stor orsak till våra separationer. Jag var tvungen att kontakta Dr Lukas som fick tag på mig och hjälpte mig att lösa problemen. Det var verkligen en fantastisk upplevelse och Dr Lukas gör underverk och som krönika på allt är min fru tillbaka hemma hos mig och min dotter och den här gången tror jag verkligen att kärleken och lyckan vi delade nu är för alltid och att ingenting någonsin kommer att bryta oss. Kontakta Dr Lukas andliga verk är superfantastiska och verkliga om du vågar behöva hjälp med att lösa dina problem med din make/maka. Hans WhatsApp-kontakt: +44-7469341745 eller maila honom via: okukutemple@gmail.com
SvaraRaderaJAG HAR FICK MITT EX TILLBAKA MED LÖSNINGEN FRÅN Dr Lukas. Jag kom i kontakt med Dr Lukas genom ett vittnesmål skrivet om honom och jag har också stött på många vittnesmål om hur han har hjälpt andra i deras liv. Att bli tillsammans med ett ex igen är en av de innersta känslor som många människor skulle vilja uppleva, särskilt eftersom minnena med vårt ex alltid grumlar våra sinnen när någon annan gör något av det som vårt ex brukade göra. Jag var ensamstående förälder i nästan 6 år och även om min exman var långt borta från mina barn önskar jag fortfarande att han en dag skulle återvända till mig. Den här trollkarlen jag träffade, Dr Lukas, hjälpte mig med mina önskningar och jag är glad att kunna säga att jag är tillbaka med min exman. Resultatet manifesterades inom 48 timmar, vilket han försäkrade mig om, och kärleken och kontakten vi delade återställdes otroligt. Om du vill bli tillsammans med ditt ex igen, kontakta den här fantastiska trollkarlen på hans telefon-/WhatsApp-nummer +44-7469341745 eller maila honom via: okukutemple@gmail.com
SvaraRaderaJag och min man har varit gifta i 9 år och under en ganska lång tid nu har vi levt som främlingar på grund av äktenskapsproblem och hans oförmåga att sticka ut för att rätta till saker och ting. Utan min vetskap fanns det en annan kvinna med i bilden som har varit så djärv och gjort allt för att förstöra mitt äktenskap så att hon helt och hållet kan ta min plats. Jag sökte hjälp inom räckhåll men ingenting fungerade, så jag var tvungen att kontakta Dr. Isikolo som i sin tur var så hjälpsam och visade mig hur snabb han tenderar att lösa äktenskapsproblem för par. Han avslöjade för mig allt som hände mellan min man och honom och han gjorde allt han kunde med sina krafter och fick dem separerade. Min man är helt hemma hos mig och våra flickor och det gläder mig så mycket. Dr. Isikolo är pålitlig nog att hjälpa till när du ber honom om hjälp med att lösa dina problem. Maila honom på: isikolosolutionhome@gmail.com eller skicka ett sms till honom via WhatsApp +2348133261196.
SvaraRaderaMed min erfarenhet av att arbeta med Dr Isikolo har jag kommit fram till att det finns väldigt bra och ärliga människor där ute som verkligen kan göra allt de kan för att lösa vilka problem du än har, även när du inte ser dem synligt eller personligen. Jag förlorade mitt äktenskap för att jag inte helt kunde förstå vad det innebär att leda en kvinna på rätt sätt och acceptera det faktum att de är kopplade på ett sätt som vi män aldrig kan förstå. Jag var tvungen att söka hjälp från Dr Isikolo eftersom jag visste att min fru är en bra kvinna som jag inte kan ge bort till någon annan. Det var dock en tuff situation för mig och alltför många saker avslöjades för mig medan han hjälpte mig att lösa problemen och jag fick effekten av resultatet strax efter 48 timmar eftersom han försäkrade mig och att jag hade min fru hemma. Dr Isikolo är det bästa alternativet du kan välja för att återställa kärleken och kontakten mellan dig och din partner och få tillbaka dem till era liv och vara lyckliga tillsammans för alltid. Du kan ringa/sms:a honom via WhatsApp +234-8133261196 eller mejla honom: isikolosolutionhome@gmail.com
SvaraRaderaMitt liv är fullt av lycka eftersom Dr Lukas gör mig lycklig. Det som hände mig är inte bara något jag kan hålla för mig själv, utan också något jag vill berätta för världen så att de som har problem med sina relationer eller äktenskap kan få tillbaka sina nära och kära och bli lyckliga igen. Jag och min älskare hade några allvarliga problem som ledde till att vi gjorde slut, och sedan dess har mitt liv aldrig varit detsamma. Jag försökte alla metoder för att få honom tillbaka, men det var bara slöseri med ansträngning och tid. Men en dag när jag sökte på internet stötte jag på ett vittnesmål om Dr Lukas. Jag kontaktade honom och förklarade mitt problem för honom, och är fortfarande mycket förvånad över hur han lyckades få tillbaka min älskare inom 48 timmar. Med tanke på allt som hänt i mitt liv bestämde jag mig för att berätta för hela världen om den här fantastiska mannen som heter Dr Lukas. Om du behöver hjälp med att få tillbaka ditt ex-älskare/ex-man eller om du vill ha barn, vänligen kontakta honom via e-post: okukutemple@gmail.com och även hans WhatsApp-nummer +44-7469341745.
SvaraRaderaJag gick igenom en tuff period i mitt liv och det påverkade min relation med min fru mycket. Vi hade så många känslomässiga problem och kamper, och det gjorde att vi ägnade mindre uppmärksamhet åt varandras behov. Medan jag försökte lösa mina problem och komma på fötter igen så att jag kunde omforma mitt äktenskap och få det att fungera bättre, hade min fru kvinnor runt omkring sig som påverkade henne felaktigt och fick henne att ta fel roll genom att gå därifrån. Den händelsen knäckte mig och jag var säker på att hon inte gjorde allt hon gjorde med sina fulla bruk. Jag gjorde vad jag kunde för att återställa freden, men det fungerade aldrig och jag var tvungen att kontakta Dr. Isikolo som gjorde det möjligt för mig att lösa problemet. Han arbetade för mig och återställde kärleken och bandet mellan mig och min fru, och hon återvände hem. Resultatet av hans arbete började manifesteras strax efter 48 timmar som utlovat, och jag kan vågat säga att allt är bra mellan oss nu och vi är båda lyckliga tillsammans. Jag är här för att bekräfta informationen som finns där ute att Dr. Isikolo är en bra och ärlig man som du kan lita på att hjälpa dig med dina problem. Kontakta honom på hans e-postadress: isikolosolutionhome@gmail.com eller skicka ett sms till honom via WhatsApp +234-8133261196.
SvaraRaderaEfter att ha haft ett förhållande med honom i sju år gjorde han slut med mig. Jag gjorde allt jag kunde för att få tillbaka honom, men allt var förgäves. Jag ville ha honom tillbaka så mycket på grund av den kärlek jag har för honom och jag bad honom med allt. Jag gav löften, men han vägrade. Jag kontaktade en trollkarl som hette DR ISIKOLO som kunde hjälpa mig att kasta en trollformel för att få tillbaka honom, men jag är den typen som aldrig tror på trollformler. Jag hade inget annat val än att prova. Jag mailade trollkarlen, och han sa att det inte fanns några problem, att allt skulle vara okej inom två dagar, att mitt ex skulle komma tillbaka till mig inom tre dagar. Han kastade trollformeln och överraskande nog, den andra dagen, var det runt 16.00. Mitt ex ringde mig och vi löste meningsskiljaktigheterna och vi är lyckliga tillsammans nu. Vem som helst kan behöva hjälp av trollkarlen, och du kan mejla honom: isikolosolutionhome@gmail.com eller ringa/sms:a honom via WhatsApp på: +2348133261196.
SvaraRaderaJag är här för att upplysa alla om Dr Ilekhojies goda gärningar. Jag och min exfru har haft problem i nästan två år nu och vi har provat all slags rådgivning och pratat med våra föräldrar, men ingenting har fungerat. Vi bråkade om allt och en separation var nära förestående tills jag såg en recension av Dr Ilekhojie. Jag kontaktade honom och informerade honom om mitt tillstånd. Han lovade att utföra en försoningsritual som kommer att säkerställa att bandet mellan mig och min fru återställs. Det har gått en vecka nu sedan jag sökte hans hjälp och saker och ting börjar bli bättre mellan mig och min fru. Vi har börjat bo i samma sovrum igen och vi har båda informerat våra advokater om att skjuta upp skilsmässoplanerna. Jag är så glad nu att jag kan njuta av min fru igen. Kontakta Dr Ilekhojie om du har problem i ditt äktenskap. E-post: gethelp05@gmail.com eller WhatsApp/Telegram +2348147400259
SvaraRaderaDen äktenskapskris jag gick igenom tog slut när Dr Isikolo engagerade sig. Precis som alla andra par där ute hade vi våra meningsskiljaktigheter och jag gjorde mitt bästa för att vägleda henne på rätt sätt, försörja henne och mina barn och även skydda dem. Vi gjorde båda uppoffringar för att överleva äktenskapet tills hon började uppföra sig och medvetet grälade så mycket med mig. Hemmet blev obehagligt för alla andra, inklusive mina barn. Hon manipulerades av en vän som hade varit skild och också ville förstöra mitt äktenskap. Jag var tvungen att kontakta Dr Isikolo och han svarade och gjorde sitt bästa för att få ett slut på problemen. Han återställde kärleken och bandet mellan oss och jag kan nu se att den illusion min fru hade har tagits bort och hon är en bättre kvinna nu. Resultatet av vad Dr Isikolo gjorde för mig, som manifesterades efter två dagar, var det som förvånade mig. Jag och mitt hushåll är fortfarande tacksamma. Jag vädjar till alla som behöver hjälp med att fixa sina relationer och äktenskapsproblem att kontakta Dr Isikolo eftersom lösningen är säker. Hans e-postadress: isikolosolutionhome@gmail.com eller sms:a honom via WhatsApp på +2348133261196
SvaraRaderaMin man hade för vana att alltid sms:a och boka dejter med sina gamla vänner, inklusive sina ex. Jag trodde aldrig att det fanns ett problem med det förrän han blev känslomässigt tillbakadragen från mig och började bete sig onormalt mot mig och min dotter. Vid det här laget visste jag att jag behövde hjälp akut eftersom jag aldrig ville förlora honom. Dr Isikolo kom till min undsättning och problemet var löst. Min mans ex lovade att se till att hon tog honom ifrån honom och började manipulera honom för att överge mig och min dotter, vilket så småningom skulle ha hänt om Dr Isikolo inte hade ingripit för att hjälpa mig. Precis som han försäkrade mig om resultaten efter att ha åtgärdat problemet, blev allt fantastiskt mellan mig och min man och nu har han bett om ursäkt för allt och vi är bra igen. Kontakta Dr Isikolo och jag är övertygad om att han säkert kommer att lösa problemet åt dig. Maila honom på: isikolosolutionhome@gmail.com eller WhatsAppa honom på +2348133261196.
SvaraRaderaIch bin mehrmals Opfer von Betrügereien im Zusammenhang mit Privatkrediten geworden und habe dadurch sogar meinen Sohn Jean-Paul verloren.
SvaraRaderaSchließlich habe ich eine gutherzige Person gefunden, die mir den Kredit über 25.000,00 Euro gewährt hat, den ich mir seit Jahren gewünscht hatte. Dank ihr konnte ich meine Träume verwirklichen und meine Schulden bezahlen.
Ich habe nur ein paar Gebühren bezahlt und innerhalb von 24 Stunden war das Geld schon auf meinem Konto. Gott sei Dank!
Ich empfehle sie Ihnen auch für alle Ihre finanziellen Probleme.
Hier ist ihre E-Mail-Adresse, kontaktieren Sie sie und sie wird Ihnen helfen: rousseau20anita@gmail.com